Sācies 10. vides objektu festivāls "Ziemassvētku egļu ceļš"

Lai gan vēsturnieku domas dalās par pirmo zināmo izgreznoto Ziemassvētku egli, tomēr viena no senām leģendām vēstī, ka pirmā svētku eglīte 1510. gadā izrotāta tieši Rīgā. Latvijas Valsts arhīvā atrodamos Melngalvju nama vēsturiskajos dokumentos ir saglabājies Vastlāvju seno svētku svinēšanas apraksts Rīgas Rātslaukumā. Intriģējošais nostāsts kalpoja par iedvesmu, lai pēc 500 gadiem – 2010. gadā – Latvijas galvaspilsētā iedibinātu jaunu tradīciju – vides mākslas festivālu “Ziemassvētku egļu ceļš”. Šogad festivāls atzīmē savu 10 gadu jubileju.

Šobrīd festivāls joprojām ir vienīgais Ziemassvētku tematikai veltītais urbānās mākslas un vides dizaina festivāls Eiropā. Kopš festivāla sākuma kopumā radīti vairāk nekā 200 oriģināli mākslas un vides dizaina darbi. Vairāki festivāla objekti ir bijuši eksponēti Latvijas kaimiņvalstu galvaspilsētās − Tallinā un Viļņā. Festivāls ir pamanīts un novērtēts arī Vācijas, Itālijas, Japānas, Krievijas un citu valstu medijos, atzīstot to par vienu no savdabīgākajiem, apskates vērtiem pasākumiem Eiropā. Festivāls atspoguļots retrospektīvās fotogrāfiju izstādēs “Rīgas egles stāsts”, kas bijušas apskatāmas Briselē (Beļģija) un Pori (Somija).

Šogad – festivāla jubilejas gadā – lielākoties vides objekti būs apskatāmi Kronvalda parkā. Ikviens interesents tiek aicināts sekot festivāla ceļvedim un doties pastaigās, īpaši vakara stundās, kad ieslēdzas pilsētas apgaismojums.

Festivālu “Ziemassvētku egļu ceļš” organizē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju.

Guntars Kambars, festivāla idejas autors, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Pilsētas svētku noformējuma nodaļas vadītājs:
"Šogad, desmitajā darbības gadā, viennozīmīgi varu teikt, ka festivāls spējis ieinteresēt un aktivizēt radošumu, eksponējot oriģināli radītus autordarbus pilsētvidē. Festivāla formāts vieno dažādas paaudzes un vienlaicīgi izaicina radošai sacensībai, kurā profesionāli mākslinieki, Latvijas Mākslas akadēmijas studenti un Latvijas uzņēmēji interpretē mūžzaļā dzīvības koka stāstu vides mākslas objektos − jaunās, eksperimentālās formās, materiālos un stilistikā. Paldies visiem, kas to saprot, piedalās un atbalsta!"

Kristaps Zariņš, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors:
"Egle un Eglīte gadu no gada ir simbols, vēstnesis, cerība, atmiņas un tilts no tumsas uz gaismu. LMA studenti prot saskatīt Egles dizainu un radīt savu pasaku, padarot Rīgu par Egles galvaspilsētu."