Latvijas Mākslas akadēmijas ieguldījums

Lai kvalitatīvi īstenotu festivāla “Ziemassvētku egļu ceļš” māksliniecisko programmu, šajā projektā jau no tā pirmsākumiem aktīvu dalību ņem Latvijas Mākslas akadēmija. Uz nelielu intervija portāls ir aicinājis profesoru, Latvijas Mākslas akadēmijas rektoru Alekseju Naumovu.

Kāda izskatījās Jūsu bērnības egle?

Bērnības egle ir pati skaistākā un to nevar ne ar ko salīdzināt, jo tā ir bērnības sajūtu egle. Un jauki, ka šīs sajūtas no gada uz gadu nāk līdzi un raisa sapratni par Ziemassvētku egles esību un vizuālo tēlu.

Vide visprecīzāk raksturo laikmetu, kādā dzīvojam.  Ko Jūs varat teikt par Rīgu, laikā, kad pirms ziemas saulgriežiem vakaros tās parkos, ielas malās un pagalmos izgaismojas festivāla “Ziemassvētku egļu ceļš” objekti?

Festivāls “Ziemassvētku egļu ceļš” jau septīto gadu pieaicina Latvijas Mākslas akadēmijas jaunos talantus ar savu Rīgas pilsētvides redzējumu, un tas palīdz pēc iespējas labāk un kvalitatīvāk īstenot festivāla māksliniecisko programmu. Skatoties uz darbiem, rodas lepnuma un līdzdalības sajūta, jo daļa no tiem ir mūsu studentu radīti. Mākslas studentu idejas vienmēr ir inovatīvas un provokatīvas, kas iedzīvotājiem un pilsētas viesiem Rīgu ļauj sajust kā progresīvu un allaž mainīgu pilsētu.

Kā praktiska un mākslinieciska  darbošanās pilsētvidē topošajiem māksliniekiem palīdz akadēmijas mācību  programmas labākai apguvei?

Studentu radošuma eksponēšana konkrētā objektā mācību procesā ļauj topošo mākslinieku pietuvināt praktiskām lietām.  

Skatoties uz pilsētvidi jaunatklājēja acīm – ko Jūs tajā vairāk vēlētos redzēt?

Galvaspilsēta ir pelnījusi vēl vairāk labu, profesionālu vides objektu, un es vēlētos redzēt šo svētku rotu vēl aizraujošāku, cerot, ka nākotnē varētu rasties kopīgi projekti ar citu valstu māksliniekiem.

LMA studenti šogad festivālam “Ziemassvētku egļu ceļš” ir radījuši skices galvaspilsētas rotai, izveidojot objektus – Marks Rozencovs “Portāls” pie Vērmanes parka Bibliotēkas, Zoja Golubeva “Aurora” pie Gulbju namiņa Bastejkalnā, Jānis Jaunzems un Gatis Erdmanis “Tut” pie iebrauktuves Vecrīgā (pie Kara muzeja), Haralds Ceka “Struktūra un gaisma” Bastejkalna korītē, Baiba Ābelīte “Grafiskā egle” pie Nacionālā Mākslas muzeja, Katrīna Strādere “Dimanta egle” pie Latvijas Universitātes pirms kanāla tiltiņa, Nauris Martinsons “Juceklis” Krišjāņa Barona ielā aiz Operas un Rūdolfs Štammers ar objektu “Up” pie Rīgas ostas. Šie astoņi objekti kopā ar pārējām Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta radītajām Ziemassvētku eglēm rotā galvaspilsētu un šajā tumšajā gada laikā priecē pilsētas iedzīvotājus un viesus.