Kā tapusi "Struktūra un gaisma"

Vides objektu festivālā “Ziemassvētku egļu ceļš” pirmo gadu piedalās Haralds Ceka – Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina katedras 2. kursa students. Haralda veidoto objektu var aplūkot Bastejkalna visaugstākajā vietā, un tas saucas “Struktūra un gaisma”.

 Jautāts par to, kā tapa šis pieteikums festivālam, jaunais mākslinieks stāsta: “Viss sākās ar ambīciju veidot maksimāli apjomīgu, simetrisku režģu struktūru, kurā iekļauts apgaismojums. Procesā, saskaroties ar reālo materiālu apjomu un iespējām, izveidojās liela mēroga makets. To izgaismojot ar vairākiem gaismas avotiem, kā pārsteigums atklājās objekta simetriskās ēnu projekcijas uz zemes.

Lielāko darba procesa daļu aizņēma projektēšana, arī risinājumu meklēšana, kā šo spontāno masu sadalīt pa simetriskiem blokiem. Pirms darba izgatavošanas reālajā materiālā, viss tehniski bija detalizēti jāsaplāno. Pēc tam jau atlika tikai ņemt materiālu un nedomājot griezt, pēc tam metināt kopā. Projektēšana aizņēma apmēram divus mēnešus, izgatavošana materiālā – trīs nedēļas.”

Vides objektu festivāla “Ziemassvētku egļu ceļš” skatītāji šo darbu jau paspējuši atzinīgi novērtēt, atzīmējot darba interesanto ideju un apjomu. Daudziem cilvēkiem patīk pieskarties konstrukcijai, bet diemžēl ir cilvēki, kas pa to izdomā kāpt un deformē konstrukciju.  (Vides objektu festivāla organizatori skatītājus aicina ar cieņu izturēties pret mākslinieku ilgstošā darba procesā radīto.)

“Labākais komentārs, kuru dzirdēju no diviem dažādiem cilvēkiem, kas apsprieda objektu, bija: "Tāda ir tā modernā māksla", stāsta Haralds Ceka.

Viņš domā, ka konkursā par jaunu objektu izveidi piedalīsies arī nākamajā gadā. “Pamazām jau sāku meklēt idejas. Man ļoti patīk tas, ka konkursa nosacījumi piešķir brīvību, ka autors var pilnībā izpausties, bet Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments pilnībā uzticas autora vīzijai, palīdzot to realizē pilsētvidē.”