Māra Ādiņa: „Studenti festivālā mēģinās pārsteigt"

Māra Ādiņa ar Vides objektu festivālu “Ziemassvētku egļu ceļš” pastarpināti strādā jau trešo gadu, bet šogad, Latvijas Mākslas akadēmijai uzsākot Radošo projektu darbnīcu, viņa, kā šīs darbnīcas vadītāja, pirmo gadu studentiem konkrētā veidā radošās ieceres palīdz īstenot, lai mēs tās festivāla laikā ieraudzītu pilsētvidē.

Festivālā “Ziemassvētku egļu ceļš” Latvijas Mākslas akadēmijas jaunie mākslinieki savus projektus – egles kā vides objektus, darinātus netradicionālā, mākslinieciski radošā veidolā,  iesniedz jau septīto gadu.

Vaicāta par studentu iesaistīšanos vides objektu festivāla īstenošanā, Māra atbild, ka tas ir abpusējs ieguvums – pilsētas vide gada tumšākajā laikā kļūst krāsaināka, patīkamiem pārsteigumiem bagātāka, bet  Radošo projektu darbnīcai ir reāla iespēja Rīgas teritorijā īstenot studentu radošumu neparastu vides objektu veidā.

Darbs pie festivāla objektu tapšanas vienlaicīgi ir arī  mācību darbs, kas ir gan interesants, gan aizraujošs. Studentu radīto brīžiem ir pat grūti pieņemt vai īstenot, bet kopā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvaldi tiek panākts konkrēts rezultāts. Šī īstenības klātbūtne ceļā uz profesionālo darbību studentiem ļoti palīdz. Darbs pie “Ziemassvētku egļu ceļa” objektu skicēm ir jāuzsāk jau vasarā, un šajā laika nobīdē ir grūti koncentrēties noskaņās pretējām sajūtām - pat materiālus tad ir vēlme piemeklēt citus. Bet jaunajiem māksliniekiem piemīt tas lieliskais dzinējspēks, kas arī nereālām idejām brīžiem rod interesantus risinājumus.

Mārai Ādiņai kā Radošo projektu darbnīcas vadītājai nepieciešama liela izturība, lai veiktu festivāla projektu sagatavošanas darbus, bet viņa domā, ka vislielākā pacietība un miers nepieciešami, strādājot pie tāmju sagatavošanas un tehniskām detaļām. Darba rosinošais moments ir tas, ka  radošais posms katru reizi ir citāds, neparasts, līdz ar to ļoti interesants. Strādājot ar jaunajiem māksliniekiem, izpaliek rutīna un ikdienība.

Rīgā notiekošais vides objektu festivāls “Ziemassvētku egļu ceļš” septiņu gadu garumā kopumā ir realizējis 162 profesionālu un topošo mākslinieku objektus. Mārai šķiet, ka festivāls ļoti palīdz pilsētā radīt Ziemassvētku noskaņu un katru gadu pārsteidz ar interesantiem un nebijušiem egļu kā vides objektu radīšanas risinājumiem, piedāvā saulgriežu tematiku redzēt jaunā skatījumā.

Atliek tikai novēlēt: “Lai projektos nekad neaptrūkst svaiguma un radošuma, lai varētu samērot iespējas ar vajadzībām un lai ir idejas, ar kurām katru gadu no jauna pārsteigt skatītājus!”

Māra Ādiņa – Latvijas Mākslas akadēmijas Projektu un attīstības nodaļas projektu vadītāja