Par festivālu

 

2010. gadā ar stāstu par Ziemassvētku egles rotāšanas tradīciju, kas pirms 500 gadiem radusies Rīgā, sākās pirmais vides objektu festivāls „Ziemassvētku egļu ceļš”. Festivāls atbalsta un akcentē sabiedrības radošās izpausmes pilsētvidē, rada estētisku pilsētvides dizaina objektu kopumu, kas svētku laikā Rīgu veido interesantāku, atšķirīgu no citu valstu pilsētām. Festivālā tematisko vides objektu un dekoratīvo noformējumu dizainu mākslinieki Rīgai rada īpaši – kā autordarbus.

Šobrīd vides objektu festivāls „Ziemassvētku egļu ceļš” ir vienīgais šāda veida urbānās mākslas un vides dizaina projekts visā Eiropā, un kopumā tapuši jau 162 oriģināli mākslas darbi!

Savas pastāvēšanas septītajā gadā festivāls atkal gatavs pārsteigt, izaicināt, iepriecināt – ar filosofisku dimensiju un bērnišķīgu prieku.

Svarīgs un darbietilpīgs uzdevums ir Festivālu uzturēt kā ilglaicīgu tradīciju un katru gadu nodrošināt daudzveidīgu programmu, piesaistot tematiskus pilotprojektus un aktivitātes, kā arī festivāla realizēšanā iesaistot radošo sabiedrību.

Rezultātā Ziemassvētku simbols – egle ­– tiek eksponēta jaunos un neparastos vizuālos risinājumos gan Rīgas centrā, gan apkaimēs, tā Ziemassvētku laikā padarot pilsētvidi  īpaši oriģinālu. Jau pats festivāla nosaukums ļauj radoši izmantot vārdus „ziema”, „svētki”, „egle”, „ceļš” un interpretēt šos jēdzienus daudz plašākā nozīmē. Tāpat tautas tradīcijas un etnogrāfijas mantojums ir vērtīgs ideju avots mūsdienīgai vides objektu interpretācijai. Arī ikgadējie pasaules, valsts un pilsētas mēroga nozīmīgie notikumi var atspoguļoties idejiskajā vēstījumā un dizainā.

Par vides objektiem

Festivālā „Ziemassvētku egļu ceļš” tiek realizēti oriģināli, ar interesantu māksliniecisko ideju un vizuālo risinājumu veidoti vides objekti, kuri ir proporcionāli pilsētvides mērogam, vizuāli kvalitatīvi gan tuvplānā, gan no attāluma, labi saskatāmi pilsētvidē, pateicoties izgaismojuma risinājumiem, kas veidoti no objektā iestrādātiem elektriskās u.c. gaismas avotiem.

Rīkotāji

Vides objektu festivālu „Ziemassvētku egļu ceļš” no 2010. gada rīko Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments sadarbībā ar radošo sabiedrību, Latvijas Mākslas akadēmijas mācībspēkiem, studentiem un profesionāliem māksliniekiem.

Katru gadu Departaments organizē Vides objektu festivāla „Ziemassvētku egļu ceļš” projektu ideju atlases konkursu. Konkursa komisija, kurā piedalījušies speciālisti no Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Rīgas pilsētas būvvaldes, Rīgas pašvaldības aģentūras „Rīgas pilsētas arhitekta birojs”, Latvijas Kultūras ministrijas, Latvijas Dizaineru savienības un Rīgas pašvaldības aģentūras „Rīgas gaisma”, vērtē iesniegtos projektus, ņemot vērā piedāvājuma idejas oriģinalitāti, mākslinieciskumu,  racionālu un finansiāli izdevīgu tehnisko risinājumu, izvietojuma atbilstību mākslinieciskajai iecerei, inovatīvu materiālu pielietojumu. Atbalstītos ideju projektus godalgo un, atbilstoši festivāla budžetam, virza realizēšanai pilsētvidē. 

Apskate

Visus festivāla objektus ieteicams apskatīt vakaros, kad iedegas pilsētas apgaismojums, izmantojot īpaši sagatavotu festivāla ceļvedi - karti, kura atrodama interneta vietnē www.eglufestivals.lv ar iespēju to lejuplādēt, kā arī saņemt drukāto versiju Rīgas Tūrisma informācijas centros.

Informācija/reklāma

Festivāla reklāmas aktivitātes tiek nodrošinātas masu saziņas līdzekļos; Rīgas domes un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta (RD IKSD) interneta vietnē www.kultura.riga.lv; festivāla interneta vietnē www.eglufestivals.lv; festivāla ceļvedī-kartē; festivāla plakātos pilsētvidē; RD IKSD Ziemassvētku un Jaungada kultūras pasākumu reklāmas materiālos; festivāla vides objektu vērtēšanā, apbalvošanā u.c. aktivitātēs.           

Sadarbības partneriem

Katru gadu Vides objektu festivāla „Ziemassvētku egļu ceļš” rīkotāji aicina uzņēmējus un biznesa institūcijas kļūt par festivāla dalībniekiem un pieteikt savus finansētos oriģināla un tematiska dizaina vides objektu projektus izvērtēšanai festivāla Mākslinieciskajai padomei. Iesniegtie projekti, kas pēc Mākslinieciskās padomes vērtējuma atbilst festivāla formātam, tiek iekļauti festivāla ekspozīcijā.

Atbalstītāji

Gadu gaitā festivāls ir ieguvis plašu atsaucību, un tā veidošanā iesaistījušies gan pašvaldība, gan valsts, gan sabiedrības pārstāvji: Rīgas domes vadība, Rīgas domes Centrālā administrācija, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja, Rīgas pilsētas būvvalde, Rīgas domes Satiksmes departaments, RPA „Rīgas gaisma”, SIA „Rīgas meži”, RP SIA „Rīgas satiksme”, SIA „Rīgas nami”, Nodibinājums „Rīgas Tūrisma attīstības birojs”, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Mākslinieku savienība, Latvijas Dizaineru savienība, Latvijas Republikas Saeima, Valsts prezidenta kanceleja, Valsts izglītības satura centrs, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Latvijas Dailes teātris, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālā opera  un balets, Bolderājas Mūzikas un mākslas skola, Māras Muižnieces Rīgas Mākslas skola, Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola, Rīgas pašvaldības kultūras centri, Latvijas Nacionālās mākslas muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs, 1991.gada Barikāžu muzejs, uzņēmēji un mākslinieciski orientētas firmas – SIA „Skonto būve”, AS „Aldaris”, t/c „Spice”, SIA „Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš”; SIA „Rīgas piena kombināts”, SIA „Fīlings”, AS „LNK Industries”, SIA „ArkiLED”, , t/c „Origo”, AS „Lido”, „TEX-MEX restorāns”, Kalnciema kvartāls, viesnīca „Konventa sēta”.

Festivāla vēsture

2010.

Festivāla laikā pilsētvidē tiek eksponēti 25 vides objekti, kuru realizēšanu atbalstīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un sadarbības partneris – Latvijas Mākslas akadēmija. Autori iesniedza pieteikumus speciāli organizētam vides objektu dizaina-noformējuma konkursam „Svētku plakāta un/vai svētku noformējuma vides objektu/instalāciju māksliniecisko ideju skiču, to tehnisko risinājumu un izvietojuma Rīgas pilsētvidē konkursā”.

Jau pirmajā gadā vides objektu festivāls „Ziemassvētku egļu ceļš” ieguva starptautisku rezonansi. Tā laikā Vērmanes dārzā Rīgas Tūrisma attīstības birojs sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju un ārzemju vēstniecībām Latvijā realizēja projektu „Atrodi savējo”.

2011.

Festivālā tiek eksponēti 42 vides objekti: gan gaismas un video objekti, gan instalācijas, kā arī neparastos materiālos un formās veidotas Ziemassvētku egles. „Ziemassvētku egļu ceļā” bija sastopamas: Pasaku egle, Sniega karaliene, Lidojošā egle, Disko egle, kā arī Ziemassvētku transformatori, Kurmju egle un citi pārsteidzoši objekti.

Festivāla laikā notiek Latvijas Dizaineru savienības un SIA „Arkolat” rīkotais  konkurss „Saulgrieži”, kurā viena no nominācijām - “Mana neparastā egle”, ir festivāla pilotprojekta  tēma. Konkursa noslēgumā Rīgā, t. sk. „Mākslas bankā”  skatāmas vairākas dizaina mākslas izstādes ar festivāla tēmu, bet veikalos var iegādāties traukus ar godalgoto autoru dizainiem.

Izdevniecība „Pētergailis” kā dāvanu rīdziniekiem un Rīgas viesiem festivāla laikā sarūpē dāvanu – divus bagātīgi ilustrētas rakstnieka Jura Zvirgzdiņa grāmatas izdevumus (latviešu-krievu-angļu un latviešu-vācu-angļu valodās), kuru centrā ir stāsts par 1510. gadā Rīgā aizsākušos Ziemassvētku eglītes greznošanas tradīciju.

2012.

Festivāla ekspozīcijā skatāmi 50 projekti – „Egļu stāsti”: izcilākie iepriekšējo gadu vides objekti un daudz jaunu un interesantu 2012. gadā tapušo objektu. Profesionālu mākslinieku un Latvijas Mākslas akadēmijas studentu darbi īpaši pārsteidz ar ideju oriģinalitāti un realizēšanā pielietoto materiālu daudzveidību – no gaismas un koka līdz pat stiklam un ķieģelim.

Festivālā nodibinājums "Rīga 2014" Inta Teterovska vadībā realizē Brīvprātīgo akciju „14 egļu stāsti”. Vecrīgas ēku „Trīs brāļi” pagalms pārtop par egļu mežu, kurā ziemas vakaros, dziedot Ziemassvētku dziesmas, mākslinieku vai sabiedrībā pazīstamu cilvēku vadībā egles iegūst savu īpašo rotu. Akcijas dalībnieki tiekas ar arhitektu Andri Kronbergu, mūziķiem Kašeru un Intaru Busuli, Rīgas Biržas pārstāvjiem, dramaturgu Kārli Anitenu. Izrotātās eglītes tiek dāvātas labdarībai.

Lai uzsvērtu meža vērtību nozīmīgumu arī mūsu tehnoloģiskajā laikmetā, 2012.gadā Mežaparka estrādes iekštelpās atklāta biedrības „Latvijas Kokrūpniecības Federācija” organizētā meža nozares izstāde „Koks ir labs”, kurā tiek eksponēts arī viens no festivāla pārsteidzošākajiem objektiem – Latvijas Mākslas akadēmijas studentes Gunas Pogas projekts „Egles liksta”.

2013.

Rīgā par tradīciju kļuvušais jau ceturtais festivāls decembrī simboliski ievada 2014. gada  notikumu – Rīga tiek pasludināta par 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētu. Festivāla ekspozīcijā  skatāmi daudz jaunu un interesantu 2013. gadā tapušo projektu, kā arī izcilākie iepriekšējo gadu vides objekti, kopskaitā 65.

Šoreiz festivāls ar neparastu akciju startē jau novembrī: lai iesaistītos mākslinieka Anrija Zemgala projekta „Putnu egles“ tapšanā, festivāla projektu autori, atbalstītāji un rīdzinieki kopīgi gatavo putnu būrīšus. Rezultātā top 136 zīlīšu un 108 strazdu būrīši, kas pavasarī pēc vides objekta „Putnu egles” demontāžas tiek nodoti SIA „Rīgas meži” un kļūst par mājām putniem Mežaparkā un Rīgas mežos.

Pēc Latvijas Dizaineru savienības ielūguma vides objektu festivāls „Ziemassvētku egļu ceļš” ar vizuālu ekspozīciju piedalās gada vērienīgākajā dizaina industrijas notikumā – Rīgas starptautiskajā dizaina izstādē „Dizaina sala” Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā. Decembrī šo vizuālo ekspozīciju prezentē arī Rīgas domes ēkā – Rātsnamā.

2013. gadā ar Rīgas pilsētas izpilddirektora rīkojumu „Skatlogu, ēku fasāžu un priekšlaukumu noformējuma konkurss „Ziemassvētki 2013”” tiek papildināts ar jaunu konkursa tematu - „Citāda egle”. Tapa oriģināli, radoši, jaunos un neparastos vizuālos risinājumos veidoti objekti - Ziemassvētku egles kā vides objektu festivāla „Ziemassvētku egļu ceļš” papildu aktivitāte.

Lai papildinātu kultūras pasākumu programmu, atklājot Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu,  pēc Nodibinājuma 2014 lūguma pagarina festivāla objektu eksponēšanas termiņu.

2014.

Gadam aizritot „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta” zīmē, Vides objektu festivāls „Ziemassvētku egļu ceļš” tam veido brīnišķīgu izskaņu. Festivālā ar ideju oriģinalitāti, intriģējošu saturisko dimensiju un pielietoto materiālu daudzveidību piedalās rekordliels autoru skaits – 74! Neparastos vizuālos risinājumos atainota ne tikai Ziemassvētku egle; autori vides objektu radīšanā iedvesmu smēluši arī tautas tradīcijās, etnogrāfijas mantojumā un Eiropas kultūras galvaspilsētas kultūras programmas tematiskajās līnijās.
 

5 gadu jubilejā tapa Zemes mākslas projekts „Cinīši”, kurā sadarbojās  Festivāla organizatori, LMA šogad maģistratūru beigušas mākslinieces (2013. gadā viņas veiksmīgi startējušas Polijā, Zvežiņecā Zemes mākslas festivālā), Brīvprātīgo kustība,  nodibinājums „Rīga 2014” un  Austrumu izpilddirekcija. Projekts tika realizēts Ķengaragā Daugavas promenādē.

2014. gadā realizē līdz šim nebijušu publisku aktivitāti - Festivāla vadības paneļa pirmās stadijas izstrādi un tā izmēģināšanu internetvidē. Projekta būtība bija aktivizēt sabiedrību Festivāla objektu postīšanas mazināšanai – momentāli informējot festivāla veidotājus, autorus, projektu uzturētājus (nākotnē arī Pašvaldības policiju) par objekta vizuālo un darbības kvalitāti vai pat par tajā brīdī notiekošo postīšanu.

Festivālu, kas šajā gadā svin piecu gadu dzimšanas dienu, noslēdz neformāls urbānās mākslas diskusiju forums. Neformālā gaisotnē satikās un ar domām, pieredzi un ierosinājumiem apmainījās festivāla organizētāji, finansētāji, dalībnieki: Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta un Latvijas Mākslas akadēmijas pārstāvji, festivāla vides dizaina projektu autori, festivāla žūriju pārstāvji, eksperti, dizaina projektu īstenotāji, sadarbības partneri un festivāla idejas atbalstītāji.

2015.

Rīdzinieki visos laikos ir bijuši radoši. Pirms 505 gadiem viņi Ziemassvētkos izrotāja Egli – pirmo Rīgā. Un pirmo – visā pasaulē. Līdz šim brīdim pirmās Egles kultūrvēsturiskā leģenda ir dzīva un jau sesto gadu tā turpinās vides objektu festivālā “Ziemassvētku egļu ceļš” – radošās sabiedrības veidotā urbānās mākslas pasākumā Rīgā: savdabīgā, daudzveidīgā, demokrātiskā,  katram pieejamā. Šogad festivālā skatāmi 43 mākslas objekti.

Sāc svētkus ar „Ziemassvētku egļu ceļu”!

 


Kontakti

Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5,
Rīga, LV-1010, Latvija
Telefons: 67026816,
E-pasts: iksd@riga.lv